Eaton Cutler-Hammer JD32200CVA06S10
EATON JD32200CVA06S10 C Series Type JD Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 35/65 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip
Circuit Breakers
7768498 JD32200CVA06S10
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 200
  • Auxiliary Contact Rating: 1A-1B
  • Connection Type: Line/Load/Rear
  • Dimensions: 4.06 x 4.13 x 4.13
  • Frame: J
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 35/65
  • Material: Glass Polyester
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Temperature Rating: 50
  • Trip Type: Fixed Thermal/Fixed Magnetic
  • Type: Type JD
  • Voltage Rating: 600 VAC/250 VDC
EATON Molded Case Circuit Breaker, Type JD, Series: C Series, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 50/60 Hz Frequency, 35/65 kA Interrupt, J Frame, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip, 3 Pole, Line/Load/Rear Connection, 1A-1B Auxiliary, 50 deg C, 4.06 x 4.13 x 4.13 in Dimensions, Glass Polyester