Eaton Cutler-Hammer JDB3200W
EATON JDB3200W C Series Type JDB Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 200 A, 35 kAIC at 480 VAC/65 kAIC at 240 VAC Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip
Circuit Breakers
4290706 JDB3200W
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 200
  • Dimensions: 4.06 x 4.13 x 4.13
  • Frame: J
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 35 kAIC at 480 VAC/65 kAIC at 240 VAC
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Type: Fixed Thermal/Fixed Magnetic
  • Type: Type JDB
  • Voltage Rating: 600 VAC/250 VDC
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, Series C, J-frame molded case circuit breaker, Factory Sealed, 200 A, Three-pole, Without terminals, Non-interchangeable thermal magnetic trip, JDB breaker
  • Features
  • Suitable for reverse feed applications
  • Factory sealed
  • 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating