Eaton Cutler-Hammer JGE3250FAG
EATON JGE3250FAG Type JGE Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
5110870 JGE3250FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 1250 to 2500
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGE
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 250 A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 65 kA at 240 VAC, 25 kA at 415/480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating