Eaton Cutler-Hammer JGS3125FAG
EATON JGS3125FAG Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 125 A, 18/35/85 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7103050 JGS3125FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 125
  • Connection Type: Line/Load Standard
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Enclosure Type: NEMA AB1-1993
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18/35/85
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 625 to 1250
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGS
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 125 A, 600 Vac, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
  • 80% rated
  • Metric mounting hardware
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating