Eaton Cutler-Hammer JGS3225FAG
EATON JGS3225FAG Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 225 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7103054 JGS3225FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 225
  • Connection Type: Line/Load
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 1125 to 2250
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGS
  • Voltage Rating: 600
Series G MCCB: JG Frame, 225A, Three-pole, 600V, 85 kAIC at 240V, 40 kAIC at 415V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Metric mounting hardware
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC and 18 kA at 600 VAC interrupt rating