Eaton Cutler-Hammer HMCP150T4C
Cutler-Hammer HMCP150T4C Motor Circuit Protector, 600 VAC, 250 VDC, 150 A, 3 Poles, Magnetic Trip
Circuit Breakers
513264 HMCP150T4C
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 150
  • Dimensions: 3.38 in L x 4.13 in W x 6 in H
  • Frame: F
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Trip Range: 450 to 1500
  • Trip Type: Magnetic
  • Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 150 A, Three-pole, Frame J-K, 450-1500 A, Series C, Non-aluminum
  • Features
  • NEMA 4 starter
  • 34.6 to 126.7 A motor full load current amperes