Eaton Cutler-Hammer HMCP150U4
EATON HMCP150U4 C Series Type HMCP Motor Circuit Protector, 600 VAC, 250 VDC, 150 A, 3 Poles, Magnetic Trip
Circuit Breakers
4289396 HMCP150U4
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 150
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 7.4 x 5 x 4.9
  • Enclosure Type: NEMA 4
  • Frame: F
  • Mounting Type: Panel
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Trip Range: 750 to 2500
  • Trip Type: Magnetic
  • Type: Type HMCP
  • Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 150 A, Three-pole, 750-2500 A, Series C