Eaton Cutler-Hammer JD3125A02
EATON JD3125A02 C Series Type JD Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 125 A, 65 kAIC at 240 VAC/25 kAIC at 480 VAC Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip
Circuit Breakers
7596747 JD3125A02
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 125
  • Auxiliary Contact Rating: 1A-1B
  • Connection Type: Line/Load Lug/Rear
  • Dimensions: 4.06 x 4.13 x 4.13
  • Frame: J
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 65 kAIC at 240 VAC/25 kAIC at 480 VAC
  • Material: Glass Polyester
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Type: Fixed Thermal/Fixed Magnetic
  • Type: Type JD
  • Voltage Rating: 600
EATON Molded Case Circuit Breaker, Type JD, Series: C Series, 600 VAC, 125 A, 50/60 Hz, 65 kAIC at 240 VAC/25 kAIC at 480 VAC Interrupt, J Frame, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip, 3 Pole, Line/Load Lug/Rear, 1A-1B Auxiliary, 40 deg C, 4.06 x 4.13 x 4.13 in, Glass Polyester
  • Features
  • 65 kA at 240 VAC, 25 kA at 480 VAC interrupt rating