Eaton Cutler-Hammer JDB3250KD08
EATON JDB3250KD08 C Series Type JDB Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 35/65 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip
Circuit Breakers
7736095 JDB3250KD08
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Load
  • Dimensions: 4.06 x 4.13 x 4.13
  • Frame: J
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 35/65
  • Material: Glass Polyester
  • Number of Poles: 3
  • Series: C Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Type: Fixed Thermal/Fixed Magnetic
  • Type: Type JDB
  • Voltage Rating: 600 VAC/250 VDC
EATON Molded Case Circuit Breaker, Type JDB, Series: C Series, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 50/60 Hz, 35/65 kA Interrupt, J Frame, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip, 3 Pole, Load, 40 deg C, 4.06 x 4.13 x 4.13 in, Glass Polyester