Eaton Cutler-Hammer JGC3200FAG
EATON JGC3200FAG Type JGC Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 200 A, 35/100/200 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7083703 JGC3200FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 200
  • Connection Type: Line/Load Standard
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 35/100/200
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 1000 to 2000
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGC
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 200A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 80% rated
  • Metric mounting hardware
  • 200 kA at 240 VAC, 100 kA at 415/480 VAC, 35 kA at 600 VAC interrupt rating