Eaton Cutler-Hammer JGC3200FAG
EATON JGC3200FAG Type JGC Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 200 A, 35/100/200 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7083703 JGC3200FAG
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 200A, 600 Vac, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 80% rated
  • Metric mounting hardware
  • 200 kA at 240 VAC, 100 kA at 415/480 VAC, 35 kA at 600 VAC interrupt rating