Eaton Cutler-Hammer JGC3250FAGC
EATON JGC3250FAGC Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 35 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7744253 JGC3250FAGC
Eaton Cutler-Hammer
  • actuator type: Toggle Handle
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Standard Line/Load
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 35
  • Material: Glass Polyester
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: -20 to 70
  • Trip Range: 1250 to 2500
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Voltage Rating: 600
  • Wire size: 4 AWG to 350 kcmil, 8 AWG to 350 kcmil
EATON Molded Case Circuit Breaker, Series: G Series, 600 VAC, 250 A, 50/60 Hz, 35 kA Interrupt, JG Frame, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip, 1250 to 2500 A Trip, 3 Pole, Toggle Handle Actuator, Standard Line/Load, 4 AWG to 350 kcmil, 8 AWG to 350 kcmil Wire, -20 to 70 deg C, 3.57 x 4.13 x 4.13 in, Glass Polyester