Eaton Cutler-Hammer JGE4250FAG
EATON JGE4250FAG Type JGE Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 4 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7346064 JGE4250FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 3.57 x 5.34 x 5.34
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18
  • Number of Poles: 4
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 1250 to 2500
  • Trip Type: Fixed Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGE
  • Voltage Rating: 600
Series G MCCB: JG Frame, 250A, Four-pole, neutral 0% protected, 600V, 65 kAIC at 240V, 25 kAIC at 415V, 25 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 65 kA at 240 VAC, 25 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating