Eaton Cutler-Hammer JGE4250FAG
EATON JGE4250FAG Type JGE Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 4 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7346064 JGE4250FAG
Eaton Cutler-Hammer
Series G MCCB: JG Frame, 250A, Four-pole, neutral 0% protected, 600V, 65 kAIC at 240V, 25 kAIC at 415V, 25 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 65 kA at 240 VAC, 25 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating