Eaton Cutler-Hammer JGH3200FAG
EATON JGH3200FAG Type JGH Complete Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 200 A, 25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles, Adjustable Magnetic/Fixed Thermal Trip
Circuit Breakers
6836143 JGH3200FAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 200
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 25/65/100
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 1000 to 2000
  • Trip Type: Adjustable Magnetic/Fixed Thermal
  • Type: Type JGH Complete
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G complete molded case circuit breaker, JG Frame, 200 A, Three-pole, 600V, 100 kAIC at 240V, 70 kAIC at 415V, 65 kAIC at 480V, 25 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Features
  • 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC interrupt rating