Eaton Cutler-Hammer JGH325033G
EATON JGH325033G Complete Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LS Trip
Circuit Breakers
7550770 JGH325033G
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Line/Load Standard
  • Dimensions: 9-1/4 x 5 x 5
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 25
  • Number of Poles: 3
  • Phase: 3
  • Series: G Series
  • Trip Type: Electronic LS
  • Type: Complete
  • Voltage Rating: 600
EATON Molded Case Circuit Breaker, Complete, Series: G Series, 600 VAC, 250 A, 50/60 Hz, 25 kA Interrupt, JG Frame, Electronic LS Trip, 3 Pole, 3 ph, Line/Load Standard, 9-1/4 x 5 x 5 in
  • Features
  • 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC interrupt rating