Eaton Cutler-Hammer JGK3250KSG
EATON JGK3250KSG Type JGK Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles
Circuit Breakers
6789274 JGK3250KSG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 3.57 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 25
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Type: Type JGK
  • Voltage Rating: 600
Series G MCCB: JG Frame, 250A, Three-pole, 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Molded case switch