Eaton Cutler-Hammer JGS3100AAG
EATON JGS3100AAG Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 VDC, 100 A, 18/35/85 kA Interrupt, 3 Poles, Adjustable Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7325474 JGS3100AAG
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 100
  • Connection Type: Line/Load Standard
  • Dimensions: 3.44 x 4.13 x 7
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18/35/85
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Range: 500 to 1000
  • Trip Type: Adjustable Thermal/Adjustable Magnetic
  • Type: Type JGS
  • Voltage Rating: 600 VAC, 250 VDC
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, 50/60 Hz
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 80% rated
  • Metric mounting hardware
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating