Eaton Cutler-Hammer JGS3100AAG
EATON JGS3100AAG Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 VDC, 100 A, 18/35/85 kA Interrupt, 3 Poles, Adjustable Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7325474 JGS3100AAG
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Adjustable thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 85 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, 50/60 Hz
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 80% rated
  • Metric mounting hardware
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating