Eaton Cutler-Hammer JGS325033GS2
EATON JGS325033GS2 Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LS Trip
Circuit Breakers
6792625 JGS325033GS2
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Connection Type: Line/Load Standard
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Type: Electronic LS
  • Type: Type JGS
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, Line and load, Metric, 110-240 Vac rear with left pigtail
  • Metric mounting hardware
  • 240 VAC left shunt trip
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating