Eaton Cutler-Hammer JGS325033GS2
EATON JGS325033GS2 Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LS Trip
Circuit Breakers
6792625 JGS325033GS2
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, Line and load, Metric, 110-240 Vac rear with left pigtail
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • Metric mounting hardware
  • 240 VAC left shunt trip
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating