Eaton Cutler-Hammer JGS325033WZ2A1U2
EATON JGS325033WZ2A1U2 Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LS Trip
Circuit Breakers
6773783 JGS325033WZ2A1U2
Eaton Cutler-Hammer
  • Amperage Rating: 250
  • Auxiliary Contact Rating: 1A-1B
  • Connection Type: Line/Load
  • Dimensions: 7 x 4.13 x 4.13
  • Frame: JG
  • Frequency Rating: 50/60
  • Interrupt Rating: 18
  • Number of Poles: 3
  • Series: G Series
  • Temperature Rating: 40
  • Trip Type: Electronic LS
  • Type: Type JGS
  • Voltage Rating: 600
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Electronic LS trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, no terminals, optional line and load, 1A-1B rear w/ 48 in right pigtail, 24 Vdc rear w/ left pigtail
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 1A-1B right with 48 in lead auxiliary switch
  • 24 VAC/50 to 60 VDC left under voltage release
  • Without terminals
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating