Eaton Cutler-Hammer JGS325033WZ2A1U2
EATON JGS325033WZ2A1U2 Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 18 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LS Trip
Circuit Breakers
6773783 JGS325033WZ2A1U2
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Electronic LS trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, no terminals, optional line and load, 1A-1B rear w/ 48 in right pigtail, 24 Vdc rear w/ left pigtail
  • 1A-1B right with 48 in lead auxiliary switch
  • 24 VAC/50 to 60 VDC left under voltage release
  • Without terminals
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating