Eaton Cutler-Hammer JDB3250KM01
EATON JDB3250KM01 C Series Type JDB Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250 A, 35/65 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Fixed Magnetic Trip
Circuit Breakers
7480921 JDB3250KM01
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series C molded case switch, J-frame, JDB, Molded case switch, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Single-pole imperial mounting base, 50/60 Hz
  • Features
  • Factory sealed
  • 65 kA at 240 VAC, 35 kA at 480 VAC interrupt rating