Eaton Cutler-Hammer JG3250S46
EATON JG3250S46 C Series Engine Generator Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 14 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal/Magnetic Trip
Circuit Breakers
6935280 JG3250S46
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, Thermal-magnetic trip, Three-pole, 250A, 600 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line/load, Engine generator, 12-24 Vac/dc rear w/ right pigtail, Reverse feed, 60 Hz
  • Features
  • 350 to 700 A magnetic pickup range
  • 12 to 24 VAC/VDC right pigtail rear shunt trip
  • Suitable for reverse feed applications
  • 14 kA at 480 VAC interrupt rating