Eaton Cutler-Hammer JGE3125FAG
EATON JGE3125FAG Type JGE Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 125 A, 18/25/65 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7031400 JGE3125FAG
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G molded case circuit breaker, JG-frame, JG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 125A, 600 Vac, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
  • 80% rated
  • 65 kA at 240 VAC, 25 kA at 415/480 VAC, 18 kA at 600 VAC interrupt rating