Eaton Cutler-Hammer JGE3250NN
EATON JGE3250NN Breaker Frame, 600 VAC, 250 A, 3 Poles
Circuit Breakers
7124986 JGE3250NN
Eaton Cutler-Hammer
Eaton molded case circuit breaker accessory frame, Frame only, 250 A, 65 kAIC at 240 V, 25 kAIC at 480 V, 18 kAIC at 600 V, Three-pole, 600 V, Frame only (no trip), Frame J-K, Series G
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • 80% rated