Eaton Cutler-Hammer JGH3175FAG
EATON JGH3175FAG Type JGH Complete Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 25/65/100 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7350556 JGH3175FAG
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G complete molded case circuit breaker, 175 A, Three-pole, 600V, 100 kAIC at 240V, 70 kAIC at 415V, 65 kAIC at 480V, 25 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Features
  • 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC interrupt rating