Eaton Cutler-Hammer JGH325036G
EATON JGH325036G Type JGH Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Electronic LSIG Trip
Circuit Breakers
7330417 JGH325036G
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G MCCB: JG Frame, 250A, Three-pole, 600V, 100 kAIC at 240V, 70 kAIC at 415V, 65 kAIC at 480V, 25 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, 310+ electronic LSIG
  • Features
  • 100 kA at 240 VAC, 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC interrupt rating