Eaton Cutler-Hammer JGS3175FAG
EATON JGS3175FAG Type JGS Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 18/35/40/85 kA Interrupt, 3 Poles, Fixed Thermal/Adjustable Magnetic Trip
Circuit Breakers
7103051 JGS3175FAG
Eaton Cutler-Hammer
Eaton Series G complete molded case circuit breaker, JG Frame, 175 A, Three-pole, 600V, 85 kAIC at 240V, 40 kAIC at 415V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic
  • Features
  • Compact design frees up panel space
  • Common field-fit internal accessories make installation and custom configuration easy
  • Advanced trip unit functionality offers a wide range of adjustment for maximum flexibility
  • Metric mounting hardware
  • 85 kA at 240 VAC, 40 kA at 415 VAC, 35 kA at 480 VAC and 18 kA at 600 VAC interrupt rating